ÇALIŞAN ANNE BABANIN ÇOCUĞUYLA VERİMLİ VAKİT GEÇİRMESİ İÇİN ÖNERİLER

Bir önceki yazımızda çalışan ebeveynler için bebekleriyle vakit geçirmeye yönelik tavsiyelerimiz vardı. Şimdi ise bebekleri büyümüş bebeklikten çıkıp artık çocuk olmuşlara yönelik tavsiyelerimiz olacak.

Bebeklik çağı bizleri ne kadar uğraştırsa da eskilerin bir lafı vardır “büyüdükçe dertleri de büyüyor” tecrübeli anneler bilirler. Biz mesela 3 kız kardeşiz en küçüğümüz 33 yaşında ve annem hala der ki “ kocaman oldunuz derdiniz bitmiyor “

Neyse biz bu kadar büyümemiş şu anda okul öncesi çağında olan çocuklar için yazıyoruz.

Bebeğiniz büyüdü yürüyor koşuyor hatta konuşuyor, birlikte anı olarak biriktirebileceğiniz çok da güzel günler sizleri bekliyor, işten geldiniz çok yorgunsunuz ama bütün gün de sizin hasretinizle yanıp tutuşan bir evladınız var, yemek mi hazırlayacaksınız onu da katın işin içine. Verin masa örtüsünü, çatalları kaşıkları o götürsün masayı çocuğunuz hazırlasın. Burada ufak bir önerimiz daha olacak ev işleriyle çocuğunuz uyuduktan sonra uğraşın, ertesi günün yemeğini akşamdan hazırlayın böylece işten eve geldiğinizde yemekleri ısıtmakla meşgul olursunuz sadece vaktiniz size kalırJ

Eşinizle mutlaka iş bölümü yapın, ev işlerinde size yardımcı olsun, bu hem sizi rahatlatır hem de çocuk için doğru bir rol model olmuş olur.

Yemek sonrasında çocuğunuz uykuya geçene kadar yapabileceklerinizi gün gün plan haline getirdik.

Pazartesi: Yap-boz günü

Bizim ailecek en keyif aldığımız oyunlardandır, yaş grubuna göre seçeceğiniz yapbozları birlikte yapabilirsiniz.

Salı: Boyama günü

İster kuru boya, ister sulu boya, ister pastel boya ,ister keçeli boya. Çıkartsın herkes kâğıtlarını başlasın boyama yapmaya, birlikte ne kadar eğlendiğinizi görünce siz de şaşıracaksınız.

Çarşamba: Hareketli oyun günü

Adı üstünde bol bol hareket, evin içinde saklambaç, koridorda futbol, yerden yüksek oynayabilirsiniz.

Perşembe: Çocuk odasında oyuncak günü

Bugün sadece çocuğunuzun odasında oyuncak oynuyorsunuz, bir sınır yok istediğiniz oyuncaklarla istediğiniz gibi oynayabilirsiniz.

Cuma: artık materyal günü proje çalışması

Evdeki yumurta kolilerini, pet şişeleri, deterjan kutularını artık atmayıp biriktiriyorsunuz, her hafta Cuma gününe bu artık materyallerden proje üretiyorsunuz, proje dediysek kooperatif kurmayacaksınız elbetteJyumurta kolisinden araba, civciv yuvası, pet şişeden marakas gibi çocuğunuzun da yapabileceği örnekler olsun.

Bu artık materyal işi hem ekonomiktir, hem de yaratıcılık geliştiren bir uygulamadır. Eliniz alıştıkça ve yaptıkça gördüğünüz her şeyden ” bununla ne yapabilirim” sorusu aklınıza gelecektir, okul öncesi ve çocuk gelişimi okuyanlar bilir tuvalet kâğıdı ruloları bizim baş tacımızdırJ

Cumartesi: Sinema gecesi

Patlatın mısırları, açın animasyon bir film ya da aile filmi hep birlikte seyredin. Filmin sonunda herkes görüşlerini söylesin konuşun birlikte.

Gündüz serbest zaman size kalmış

Pazar: Açık havada gezme ve serbest zaman

Pikniğe gitmek, mangal yakmak, denize girmek, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, ormana gidip çiçekleri ağaçları incelemek…  Sayısı çok artar, hava güzelken yapılabilecek şey çok daha fazla elbette ama bizce hava soğuk bile olsa dışarı çıkın açık hava her zaman iyi gelir unutmayınJ

Keyifli haftalar dileriz

Yasemin BENLİDAYI AKKAYA/ okul öncesi öğretmeni

Arzu CAN ÖZDEMİR/ okul öncesi öğretmeni

instagram.com/cocukgelisimcianneler

Pedagojik Eğitim

Yorum Sırası Sizde

Yorum Yap:

E-postanız Yayınlanmayacak.