ÇOCUKLARDA YEME PROBLEMLERİ

Çocuklarda beslenme alışkanlığının sağlıklı oluşması, benlik algısının, anne ve babasıyla olan duygusal bağlanmasının ve hayat boyu sürecek ilişkilerinin de sağlıklı olmasını sağlar. Motor becerilerini sağlam kazanmasında, bilişsel ve gelişimsel düzeyi açısından yeme alışkanlığının önemi büyüktür.

Beslenme yolculuğunun ilk süreci anne sütüyle başlar. Bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi en sağlıklı tercihtir. Bazı annelerde ‘’Bebeğim beslenemiyor, sütüm yetmiyor’’ kaygısı mama kullanmayla sonuçlanabilir, ancak burada bebeğin gelişimsel düzeyi göz önünde tutulmalı, çocuk doktoru veya diyetisyeniyle gelişimi hakkında konuşularak tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Emzirme esnasında beslenme kontrolü bebeğin elinde olduğu ve anne sütünün içeriğinin bebeğin ayına, annenin beslenmesine bağlı olarak değiştiği için ek besin döneminin daha rahat geçmesi beklenir.

6. ay sonrasında yavaş yavaş besinlerle tanışan bebek, yavaş yavaş bağımsızlığını da kazanmaya başlar. Eline aldığı kaşıkla kendi yemeğinin kontrolünü isteyerek ebeveynine meydan okuyabilir. Ebeveyni bu çatışmayı sürdürürse peşinden gelecek ciddi zorlukları da başlatmış olur. Meyve püresini yemek istemeyen ve ağzından püskürten bebeğin çenesini tutup zorla yedirmeye çalışmak, ilerideki yemek yeme davranışlarına kötü bir zemin hazırlayacaktır. Çünkü daha bebekken yeme davranışı bir savaşa dönüşmüştür.

Daha çok 2-3 yaşlarında görülen yeme problemleri, temelinde çocukların bağımsızlığını kazanma girişimlerini barındırır. Bir birey olduklarını ebeveynlerine kanıtlamak için karşı çıkma eğilimi gösterebilirler. Bu yüzden genellikle yemeyi reddetme veya yemek seçme sorunlarıyla karşılaşılabilir.

Çocuğun yemeyi reddetmesi üzerine aile panikleyebilir. Hem çocuğun kendilerinden uzaklaştığını düşünerek üzülebilir, hem de aç kaldığını sanarak endişelenebilirler. Ancak bu durumlarda çocuğa olan baskıcı ve zorlayıcı tutum çocuğun sosyal becerilerinin zedelenmesine sebep olabilir. Ceza ve tehdide başvurmak benlik saygısını kazanamamasına yol açabilir.

Diyetisyen Psikolog Feyzanur Uludağ

http://instagram.com/dytpskfeyza

Pedagojik Eğitim

Yorum Sırası Sizde

Yorum Yap:

E-postanız Yayınlanmayacak.