ÇOCUKLARLA KALİTELİ VAKİT NASIL GEÇİRİLİR?

Kaliteli vakit geçirmek için ön koşul ailenin dünyadan soyutlanıp kendini tamamen çocuğa vermesidir.

Kısacası sevgili ebeveyn zihnindeki bütün dertleri, yorgunlukları, sıkıntıları, elindeki telefonu kenara bırakmalısın.

Kaliteli vakit geçirmek sadece annenin görevi değil babanın da görevidir. Anne ve baba çocukların yönlendirmesi ile onun oyunlarına katılarak, hamur oynayarak, değişik aktiviteler yaparak çocukları ile kaliteli vakit geçirebilir. Aileler de zaman zaman çocukları yönlendirebilir.

Mesela çocuk diş doktorundan korkuyor. Dişçiye gitmeden önceki günün oyununun konusunu dişçiye gitme olarak belirleyebilirsiniz. Önce çocuk ardından anne/baba diş doktoru olur. Dişçide yaşanabilecek diyaloglar oyuna eklenir. Çocuğun ağzına el feneri tutulur sonra çocuk anne/babanın ağzına el fenerini tutar. Bu şekilde hem kaliteli zaman geçirip hem de çocuğunuzu sevmediği durumlara yavaş yavaş alıştırabilirsiniz.

Eğer bakım veren çalışıyorsa akşamları çocuklarla beraber en az yarım saat vakit geçirmelidir. Şunu da hatırlatmak isterim ki eğer kendinizi vererek çocuğunuzla zaman geçirirseniz zaten saatin bir önemi olmayacaktır. Hafta sonu dışarıda beraber piknik yaparak, bahçede oyun oynayarak, uçurtma uçurarak vakit geçirebilirsiniz.

Zeynep Merve ŞAHİN

Pedagojik Eğitim/ Destek Kurucusu

http://instagram.com/pedagojik.egitim

http://facebook.com/pedagojik.egitim

http://www.pedagojikdestek.com

Pedagojik Eğitim

Yorum Sırası Sizde

Yorum Yap:

E-postanız Yayınlanmayacak.