GEBELİKTE GÖRÜLEN DİĞER ŞİKAYETLER

> Göğüslerde 2-3 beden büyüme
> Ciltte çatlaklar gebelikte kilo almaya ve uterusun büyümesine bağlı derinin esnemesi sonucu kollejen dokusu yeterince güçlü değilse çatlakalar olabilir. Bunu önlemenin en iyi yolu bilinçli kilo kontrolü ve kollejen içeren bazı kozmetik kremlerin gebeliğin 5 ayında itibaren düzenli olarak kullanılmasıdır. Bazı bayanlarda çok dikkat etmesine karşın ve bu ürünleri düzenli kullanmasına karşın yine de çatlaklar oluşabilir.
> Karın ve kasık ağrıları. Erken gebelikte adet görecekmiş gibi kasık ağrılarının olmasının sebebi büyüyen uterusdur. Son aylarda ise braxton-hicks dediğimiz yalancı doğum ağrıları karın ağrılarına sebep olur.
> Uyku problemi Gebeliğin erken dönemlerinde hormonların etkisiyle uykuya meyil vardır. Son aylarda ise karın çapının büyümesi ve rahat pozisyon sağlanamaması nedeniyle gece uykularında problemler yaşanır. Son dönemdeki uyku şikayetleri için gece yatmadan önce içilecek ılık bir süt ve yatarken kullanabileceğiniz , rahat pozisyonu almanızı sağlayacak gebelik yastıklarını kullanabiirsiniz.

Op. Dr. Ali KAVAS

http://limakadindogum.com/

Pedagojik Eğitim

Yorum Sırası Sizde

Yorum Yap:

E-postanız Yayınlanmayacak.