Mutsuz Evlilikler

Ekim 9, 2019
Yorum yapılmamış

Mutsuz Evlilikler

Mutsuz evlilik, eşlerin karşılıklı olarak birbirlerini tatmin etme ihtiyaçlarında yetersiz ve eksik kaldıkları için evlilikten doyum alamadıkları evliliklerdir. Eşlerin ihtiyaçları evlilik ilişkisi içinde giderilmez.

Mutsuz Evliliklerin Ortak Özellikleri

Eleştirmek

Mutsuz evliliklerde ortak görülen özelliklerden biri eleştiridir. Karşımızdaki insanı yıkıcı bir şekilde eleştiri yapmak onunla duygusal bağ kurmamıza engel olur ya da kurulan duygusal bağı zedeler. Aslında hatalı olan davranış yapıcı bir şekilde eleştirilmesi gerekirken eleştirilerimiz yapıcı olmaktan çıkarak ve sınırlarını aşarak karşımızdaki kişinin kişiliğini eleştirmeye kadar gitmektedir. Bu durumlarda da eleştiri sadece karşı tarafı yıkmaktadır. Eleştirinin sürekli olarak devam etmesi normal gibi gelmeye başlar ancak bu durum ilişkiyi tamamen kopma seviyesine getirmektedir.

Eşinizi eleştirebilirsiniz ancak yanlış yapılan davranış eleştirilmelidir, kişiliği değil. Eleştirirken eşinizin hassas olduğu durumlar göz önüne alarak empati ve şefkatle yaklaşılmalı, yapıcı bir eleştiri olmaya özen gösterilmelidir.

Hor Görmek ve Aşağılamak

Eşlerden herhangi birisinin bir diğerinin yaptığı davranışlarına, çabalarına veya herhangi bir durumuna karşı onu aşağılaması, laf sokması, ima yoluyla mesajlar göndermesi eşini hor görmesi denilebilmektedir. Hor görmek boşanmaya temel hazırlamaktadır.

Eşinizle yaşadığınız herhangi bir tartışma, kavga veya sıkıntılı bir durum sonucunda onun çabasını hor görmemek adına çaba gösterin. Onun durumu telafi etmek adına yaptığı davranışları, çabayı aşağıladığınızı, laf soktuğunuzu fark ettiğinizde durun ve sizin için bir şeyler yapmaya çalıştığını düşünün.

İletişimsizlik

Eşler herhangi olumsuz bir durum yaşadıkları zaman kendisini iletişime kapatabilmektedir. Bu durum küsme olabilir, ortamı terk etmek olabilir. Araya duvar örerek veya sorunu halletmeden ilişkiye devam etmek sadece sorunların birikmesine ve ileride daha büyük sorunlar olarak çiftin karşısına çıkmasına sebep olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken nokta ise iletişimi kapatmamaktır. Sorunlar konusunda net olunmalı, olumsuz durumlar konuşulmalı ve ertelenmeden halledilmelidir. Problemlerin zamanında çözülmesi gerekmektedir.

Konuşmadığınız, fazla fedakarlık gösterdiğiniz durumlarda içinizde birikmesine ve ilerleyen zamanlarda öfkenize hakim olmakta zorlanmanıza sebep olacaktır. Ve bu durum da evlilik için zehirleyici bir durumdur.

 

Savunmaya Geçme

Eşler tartıştıkları sırada karşı taraftan rahatsız olduğu bir durumu belirtirken diğer taraf savunmaya geçer. Bu durumda savunmaya geçen taraf ve suçlayıcı taraf vardır.

Sıkıntısını dile getiren taraf suçlayıcı yaklaşmamalı, karşı tarafı suçlamadan ben diliyle yaşadığı sıkıntıyı karşı tarafa aktarması gerekmektedir.

Karşı taraf sizi suçlayıcı yaklaşmıyorsa sıkıntılı olduğu durumu anlamak, durumu değerlendirmek daha yapıcı bir tutum olacaktır.

Bir taraf herhangi bir sıkıntısından bahsettiği zaman karşı taraf onu ilk önce dinlemeli, anlamaya çalışmalı sonrasında gerekli açıklamaları yapmalıdır. Direk savunmacı tutuma geçmek durumu kavgaya sürükleyebilir ve karşı taraf anlaşılmadığını düşünebilir.

Cinsellik

Eşler cinsellik yaşanmadan günler, haftalar, hatta aylar geçirebilir. Bu durum yeni evli genç çiftlerde de görülmektedir. Cinsel istek çok azdır ya da hiç yoktur. Eşe karşı cinsel ilgi ve arzu ya çok az hissedilir, ya da hiç hissedilmez. Bu durumun devamı evlilik ilişkisinin zarar görmesine neden olmaktadır. Cinsel yaşam insanın fiziksel ihtiyaçlarından biridir ve evlilik doyumunu etkileyen bir faktördür.

Ne Yapılmalı?

 • Eşinize ilgi, sevgi, yakınlık göstermekten vazgeçmeyin, onu dinleyin, takdir edin, başkalarıyla kıyaslamayın ve onu kesinlikle aşağılamayın.
 • Eşinizin duygu ve düşüncelerinin önemli olduğunu ve ona değer verdiğinizi elinize geçen her fırsatta sözleriniz ya da davranışlarınızla gösterin.
 • Eşinizi kendi istediğiniz gibi birine dönüştürmeye çalışmayın.
 • Baskıcı ve kontrolcü değil, duyarlı, özenli, yakın ve sıcak olun.
 • Sorunlarınızı açık bir şekilde konuşarak kendi hatalarınızı açık yüreklilikle kabul ederek birlikte çözüm yolları arayın.
 • Geçmişe çok fazla takılı kalmayın. Çözüm odaklı olun. Şu an ve şimdiyi yaşamaya gayret edin.
 • Eşinizin ya da kendinizin geçmişte yaptıklarını sürekli şimdiye getirmeyin, hataları için onu yargılamayın.
 • Tensel temasınızı artırın. Birlikte daha fazla zaman geçirin ve gelecekte hatırlamaktan mutluluk duyacağınız güzel anılar inşa etmek için birlikte yapmaktan hoşlandığınız şeylere öncelik tanıyın.
 • Cinsel yaşamınızı canlı tutun. Mutlu bir ilişkinin, duygusal ve cinsel doyumla mümkün olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
 • Elinizden geleni yaptığınız halde, evliliğinizin sihrini kaybettiğini ve kendi başınıza bunu başaramayacağınızı düşünüyorsanız da bir evlilik terapistine başvurmaktan kesinlikle çekinmeyin.

“Evlilik masanın bacakları gibidir. Sevgi önemlidir ama ifade edilemiyorsa kapalı bir kutu gibidir. Saygı yoksa ilişkilerde karşı tarafı incitecek şekilde davranılır. Doğruluk yoksa güven oluşmaz, ilgi yoksa bunların hiçbiri beslenemez. Bu dört ayak çok önemlidir.”

 • Nevzat Tarhan

 

Psikolog Semanur Kurucak

https://www.instagram.com/psikologsemanurkurucak/

https://www.facebook.com/psikologsemanurkurucak/

 

 

Pedagojik Eğitim

Yorum Sırası Sizde

Yorum Yap:

E-postanız Yayınlanmayacak.