SEZERYAN AMELİYATI SONRASI İYİLEŞME

Sezeryen ameliyatı sonrası iyileşme dönemi karın ameliyatlarına benzer. Ancak ek olarak doğumun iyileşme süresi de yaşanır.Doğum sonrası ağrılar, loşi, memede şişme, yorgunluk, terleme, saç dökülmesi gibi problemler normal doğum sonrası da görülür.
Sezaryenin hemen ardından uyanma odasında titreme, üşüme olur. Genel anesteziden uyanırken ilk saatler bellek bulanıklaşabilir. Epidural-spinal anestezinin etkisinin geçmesi daha uzun sürebilir, ameliyat sonrası 8 saat sırt üstü yatmak gerekir. Bazen bulantı-kusma görülmekle birlikte ilaçla önlem alınabilir.

Ameliyat sonrası ilk saatlerde beden ısısı, kan basıncı, nabız, idrar miktarı, vaginal akıntı, dikiş yeri ve rahmin biçimi hemşire tarafından takip edilecektir. Gaz çıkarılıncaya kadar sıvı yumuşak besinler tüketilir. Bağırsak hareketleri düzelmesi 1-2 gün süre alabilir. Ameliyat sonrası ilk 8-24 saat içinde önce oturtulup ayağa kaldırmak gereklidir.Genellikle 2 gün sonra taburcu işlemi yapılır. Çoğu kere ameliyat sonrası dikiş alınması gerekmez ve özel bir pansuman bandı ile banyo yapılmasına izin verilir.

Op. Dr. Ali KAVAS

http://limakadindogum.com/

Pedagojik Eğitim

Yorum Sırası Sizde

Yorum Yap:

E-postanız Yayınlanmayacak.